November 2016

You are browsing the site archives for November 2016.

Futbal je španielsky národný šport. Španielski futbaloví fanúšikovia patria medzi najoddanejších v Európe.

Každé mesto v Španielsku má futbalové ihrisko a tím, a sálový futbal sa hrá tiež v športových centrách po celej krajine. Španielske deti učia hrať futbal akonáhle vedia chodiť, tie najtalentovanejšie sú uchmatnuté veľkými klubmi a trénované od útleho veku vo futbalových školách.

Niet divu, že Španielsko má mnoho športových novín venovaných takmer výhradne futbalu, kde každý aspekt verejných a súkromných životov hráčov sú analyzované. Všetky spravodajské kanály venujú sekciu len futbalu. Iba keď Španielsko dosiahne výrazný úspech v inom športe ako futbal (napríklad keď španielsky pilot vyhrá preteky Formule 1) sa futbal presunie do úzadia.

Španielska futbalová liga

Španielska najvyššia futbalová súťaž, ktorá je momentálne známa pod názvom La Liga, je jednou z najlepších v Európe, ak nie vôbec najlepšia, a španielske tímy sa tešia značným úspechom v európskych súťažiach každý rok. Španielsko dlhé roky nedokázalo zopakovať úspechy svojich klubov na medzinárodnej úrovni, ale to sa zmenilo v roku 2008, keď ich národný tím odštartoval 5 rokov trvajúcu dominanciu európskeho a svetového futbalu. V tomto období sa stali 2 krát európskymi šampiónmi a prvý krát aj majstrami sveta v roku 2010.

Španielska liga je rozdelená do troch hlavných divízií, z ktorých dve sú rozdelené do regionálnych súťaží. Španielska futbalová sezóna trvá od septembra do júna, s dvojtýždňovou prestávkou vo vianočnom období.

Je obrovská priepasť medzi top španielskymi klubmi a zvyškom v každom aspekte hry, v neposlednom rade aj v štadiónoch. Hlavne Real Madrid a Barcelona (Barça) stoja nad všetkými ostatnými a majú obrovský medzinárodný vplyv (internetové stránky oboch klubov je možné prepnúť aj do japončiny). Real Madrid hráva svoje zápasy na veľkolepom štadióne Santiago Bernabeu s kapacitou 81 tisíc, zatiaľ čo domov FC Barcelony je ešte pôsobivejší – Nou Camp s kapacitou 99 tisíc. K ďalším pár významným klubom, ktoré zvyčajne bojujú o popredné priečky patria Atletico Madrid, Valencia a Sevilla.